Quantcast
Imanta Ramiņa 80 gadu jubilejas koncerts | VSIA LIEPĀJAS SIMFONISKAIS ORĶESTRIS

Imanta Ramiņa 80 gadu jubilejas koncerts

10.11.2023    19.00
Ventspils koncertzāle "Latvija"

Piedalās:
Valsts Akadēmiskais koris "Latvija",
Liepājas Simfoniskais orķestris, 
solisti.
Diriģents - Māris Sirmais

Programmā Imanta Ramiņa vijoļkoncerts un skaņdarbi korim.

Māris Sirmais, kurš ir šī koncerta mākslinieciskais vadītājs, pēc autora īpašā lūguma koncertā iekļāvis a cappella skaņdarbus "Stabat Mater" un "Alleluia, Amen". Bez tam koncertā skanēs kora skaņdarbs "Jūrai" (autora veltījums Valsts Akadēmiskajam korim "Latvija"), "Singet dem Herrn" u.c., kā arī "Jau sauļeite" (autora veltījums Mārim Sirmajam). Īpašs notikums būs Imanta Ramiņa Koncerts vijolei un orķestrim pirmatskaņojums Latvijā, kura atskaņojumā piedalīsies soliste Laura Zariņa un Liepājas simfoniskais orķestris.

Imants Kārlis Ramiņš piedzima 1943. gada 18. septembrī Ventspilī, bet jau 11 mēnešu vecumā zēns kopā ar māti un trim vecākajām māsām devās bēgļu gaitās uz Vāciju. Četrus gadus vēlāk ģimene ieradās Kanādā, kur apmetās Kokrenas pilsētā Ontārio provincē. Tieši ar Kanādu arī visvairāk saistīts Imanta Ramiņa mūžs.

Līdz 1962. gadam mācījās Dzērvisa vidusskolā Toronto un līdztekus Ramiņš absolvēja Toronto Karalisko konservatoriju, iegūstot diplomu vijolspēlē, bet no 1966. līdz 1968. gadam Zalcburgas “Mozarteum” mācījās vijolspēli Cēzara Brēzgena klasē, arī kompozīciju, diriģēšanu, spēlēja orķestrī “Camerata Academica”, dodas koncertturnejās un piedalās skaņuplašu ierakstos. 

Pēc tam līdz 1972. gadam dzīvoja Prinsdžordžā Britu Kolumbijā, kur nodibināja Jaunkaledonijas kamerorķestri (1971. gads), kuru 1981. gadā pārdēvēja par Prinča Džordža orķestri. Vēlāk bija Okanaganas simfoniskā kora vadītājs un Okanaganas simfoniskā orķestra mūziķis (1978.-1982. gadam), šajā laikā nodibināja Okanaganas jauniešu simfonisko orķestri (1989. gads), bērnu kori “Nova” (1983. gads), kamerkori “Aura” (1979. gads). Kopš 1977. gada bija Vernonas Mūzikas skolas pedagogs.

1989. gadā Imnats Ramiņš pēc Vankūveras kamerkora diriģenta lūguma sacerēja jaunu "Pūt, vējiņi!" apdari. Šī apdare ir neatņemama sastāvdaļa latviešu amatieru un profesionālo koru repertuārā.

Skaņu meistara Ramiņa darbi izskanējuši koncertzālēs, kas komentārus neprasa. Sarakstā ir Kārnegija zāle Ņujorkā, Kenterberijas katedrāle un Vestminsteras abatija Anglijā, Parīzes Dievmātes katedrāle, Santa Maria del Fiore Florencē un vēl, un vēl – visos kontinentos, izņemot aukstāko. Latvijas Radio arhīvā atrodams 91 Imanta Ramiņa mūzikas ieraksts, no kuriem lielākā daļa ir kormūzika. Ramiņa darbus Latvijā ne tikai atskaņoja, bet arī ierakstīja Latvijas Radio koris, Valsts akadēmiskais koris “Latvija”, Rīgas Doma meiteņu koris “Tiara”, kori Ave Sol, “Kamēr…”, “Muklājs”, “Spīgo” un citi. Imants Ramiņš apbalvots ar Triju Zvaigžņu ordeni (2007. gadā) un ar vienu no augstākajiem Kanādas apbalvojumiem – Kanādas ordeni (Order of Canada), kuru saņēma 2019. gadā. Kanādas latviešu komponistam ordenis piešķirts par ieguldījumu un sasniegumiem kā Kanādas mūziķim, komponistam un diriģentam.

"Pat, ja skaņdarba attīstībā pavīd arī kāds tumšāks brīdis, tā vien šķiet, ka Ramiņa mūzikā gaisma līst, stiepjas un veļas pāri malām, un pats radītājs izbauda tās glabātāja un tālāknesēja lomu,"  par jubilāra radīto mūziku saka muzikoloģe Gunda Miķelsone. 

Publika un prese ir vienisprātis – latviešu vijolniecei Laurai Zariņai (1987) raksturīga „augstākās klases muzikalitāte“ un „mirdzošs tonis“ – „slaids, bet ar savu raksturu, kas vajadzīgajā brīdī pārsteidz ar savu augsto intensitāti“.

Jau muzikālās izglītības laikā Latvijā (Emīla Dārziņa Mūzikas vidusskola) un Vācijā (“Hochschule für Musik Hanns Eisler Berlin” pie profesora Ulfa Vallin) Laura Zariņa piedalījās dažādos starptautiskajos koncertprojektos – meistarklasēs Eiropā un ASV. Laura Zariņa ir saņēmusi vairākas godalgas nacionālos un starptautiskos konkursos, piemēram “Villa Musica” atzinības balvu un īpašo godalgu par viņas Šūberta sonātes interpretāciju starptautiskajā konkursā "Premio Rodolfo Lipizer" Itālijā. Laura Zariņa koncertējusi kā soliste ar “Orchestra of Canadian Opera Company”, Latvijas Nacionālo simfonisko orķestri, Latvijas Nacionālās operas orķestri, Liepājas Simfonisko orķestri, Igaunijas simfonisko orķestri, “Mainzer Kammerorchester” un “Norddeutschen Philharmonie Rostock”.

 

Rīkotājs - Kurzemes filharmonija SIA

Pirkt biļeti