Piedalās:
Kšištofs MIHALSKIS (čells)
Liepājas Simfoniskais orķestris
Diriģents: Modests BARKAUSKS
I daļa
Luidži BOKERĪNI (1743-1805) Simfonija Lamažorā
I. Allegro giusto
II. Andante
III. Allegro ma non presto
Jozefs HAIDNS (1732-1809) Otrais koncerts čellam un orķestrim
I. Allegro moderato
II. Adagio
III. Rondo (Allegro)
II daļa
Johans ŠTĀMICS (1717-1757) Simfonija Mibemolmažorā
I. Allegro assai
II. Andantino
III. Menuetto — Trio
IV. Prestissimo
Volfgangs Amadejs MOCARTS (1756-1791) 40. simfonija
I. Molto allegro
II. Andante
III. Menuetto. Allegretto – Trio
IV. Finale. Allegro assai
Rundāles pils Baltajā zālē sēdvietas nav numurētas.
Liepājas Simfoniskais orķestris jau vairāk nekā desmit gadu regulāri koncertē Rundāles pilī, radot neatkārtojamu muzikālo baudījumu mūzikas mīļotājiem šajā baroka arhitektūras pērlē. Pils majestātiskais interjers un Baltās zāles akustika rada īpašu gaisotni, kas ļauj pilnīgāk izbaudīt klasiskās mūzikas skaistumu.
2025. gadā koncertu sērijā Liepājas skaņas Rundāles pilī gaidāmi četri notikumi, un pirmajā no tiem klausītāji varēs baudīt Vīnes klasiķu – Jozefa Haidna un Volfganga Amadeja Mocarta – šedevrus.
Izcilais lietuviešu diriģents Modests Barkausks vadīs orķestri cauri diviem spožiem klasicisma laikmeta darbiem: Jozefa Haidna Otrajam Koncertam čellam un orķestrim un Volfganga Amadeja Mocarta 40. simfonijai.
Koncerta programmu papildinās Luidži Bokerīni Simfonija Solmažorā un Johana Štāmica Simfonija Mibemolmažorā.
Volfganga Amadeja Mocarta 40. simfonija ir viens no visu laiku atpazīstamākajiem un iemīļotākajiem klasiskās mūzikas skaņdarbiem. Šī simfonija, kas tapusi 1788. gadā, ir Mocarta ģēnija kvintesence – tajā apvienota dziļa emocionalitāte, dramatisms un neticams melodiju skaistums. Tās vētrainās un kaislīgās melodijas aizrauj klausītājus jau vairāk nekā divus gadsimtus, atklājot komponista iekšējo pasauli un emociju gammu.
40. simfonija ir viens no retajiem Mocarta skaņdarbiem minorā tonalitātē, kas piešķir tai īpašu drāmas un traģisma pieskaņu. Vienlaikus simfonijā dzirdamas arī gaišas un cerīgas melodijas, radot kontrastējošu emociju saspēli. Šī daudzveidība un emocionālais dziļums padara Mocarta 40. simfoniju par vienu no klasiskās mūzikas virsotnēm.
Jozefa Haidna elegantais un dzīvespriecīgais Otrais koncerts čellam un orķestrim, kas sarakstīts ap 1783. gadu, ir viens no pirmajiem čella koncertiem, kas ieguva plašu atzinību un iedvesmojis nākamo paaudžu komponistus. Šis koncerts, kas mirdz ar savu melodisko bagātību un tehnisko spožumu, ir kļuvis par vienu no populārākajiem čella koncertiem klasiskās mūzikas repertuārā.
Skaņdarbs izceļas ar savu optimistisko un dzīvespriecīgo noskaņu, kas raksturīga komponista daiļradei. Tajā apvienotas elegantas melodijas, virtuozi solo fragmenti un orķestra krāšņums, radot harmonisku un aizraujošu muzikālo pieredzi. Šajā koncertā čellam ir ne tikai solista, bet arī stāstnieka loma, kas atklāj plašu emociju gammu – no liriska maiguma līdz enerģiskam dzīvespriekam.
Jozefs Haidns bija iecienīts komponists Eiropas galmos, un viņa mūzika bieži skanēja tieši tādās greznās pilīs, kāda ir Rundālē.
Čellkoncerta melodisko bagātību un tehnisko spožumu šajā koncertā kopā ar Liepājas Simfonisko orķestri Modesta Barkauska vadībā atklās jaunais un daudzsološais poļu čellists Kšištofs Mihalskis.
Kšištofs Mihalskis pēdējo 3 gadu laikā uzvarējis vairākos starptautiskos konkursos, piemēram, Johansen International Competition ASV, Zoltán Kodály Competition Ungārijā, David Geringas Competition Lietuvā un Briseles čellu konkursā Beļģijā.
Kā solists uzstājies ar simfoniskajiem un kamerorķestriem Polijā, Vācijā, Ungārijā, Beļģijā, Lietuvā un Kolumbijā.
Koncerta programmā iekļauti arī Luidži Bokerīni un Johana Štāmica skaņdarbi, iezīmējot plašāku klasiskās mūzikas ainavu un tās attīstību. Bokerīni, itāļu komponists un čellists, bija viens no ievērojamākajiem klasicisma laikmeta pārstāvjiem, kura simfonijas un kamermūzika izceļas ar īpašu eleganci un melodisku izsmalcinātību. Savukārt Johans Štāmics, čehu izcelsmes komponists, tiek uzskatīts par vienu no “Manheimas skolas” dibinātājiem un iezīmē pāreju no baroka uz klasicismu, ar savu dinamisko un dramatisko mūzikas valodu būtiski ietekmējot tālāko klasicisma attīstību.
Koncertu atbalsta Latvijas Republikas Kultūras ministrija un Polijas Republikas vēstniecība Rīgā.
Atlaides:
Skolēniem, studentiem, invalīdiem, pensionāriem – 5 eiro
3+ ģimenes kartes īpašniekiem - 5 eiro
Personu ar I vai II grupas invaliditāti pavadonim - 50%
Grupām (10 un vairāk apmeklētājiem) – 20%
Pērkot grupu biļetes internetā, lūdzam rakstīt uz e-pastu sales@lso.lv.
Apmeklējot koncertu, apmeklētājam ir jāuzrāda tiesības uz atlaidi apliecinošs dokuments.