Quantcast
Festivālu atklās Kristīne Balanas un konkursa laureāti | VSIA LIEPĀJAS SIMFONISKAIS ORĶESTRIS

Festivālu atklās Kristīne Balanas un konkursa laureāti

No 25. februāra līdz 11. martam Liepājas Simfoniskais orķestris jau 31. reizi aicinās klausītājus uz Liepājas Starptautisko zvaigžņu festivālu, piedāvājot bagātīgu un spilgtu ceļojumu mūzikas pasaulē.

Liepājas Starptautisko zvaigžņu festivālu pirmo reizi atklās jaunās zvaigznes – tie būs Valda Vikmaņa Latvijas Jauno atskaņotājmākslinieku konkursa laureāti, Latvijas mūzikas vidusskolu spilgtākie jaunie mūziķi, kuri uz koncertzāles “Lielais dzintars” skatuves kāps kopā ar Liepājas Simfonisko orķestri.

Šādā mērogā konkurss tiek organizēts pirmo reizi, taču Liepājas Simfoniskā orķestra sadarbība ar konkursa rīkotāju Liepājas Mūzikas, mākslas un dizaina vidusskolu jauno mūziķu talanta attīstībā sniedzas vairāku gadu desmitu senā vēsturē.

Liepājas Starptautiskā zvaigžņu festivāla atklāšanas koncertu vainagos pasaulē pieprasītā latviešu vijolniece Kristīne Balanas, kura kopā ar Liepājas Simfonisko orķestri tā galvenā diriģenta Gunta Kuzmas vadībā atskaņos Antonīna Dvoržāka Vijolkoncertu.

Kristīne Balanas ir viena no spožākajām savas paaudzes mūziķēm. Laikraksts “The Times” šo Lielbritānijā dzīvojošo latviešu vijolnieci raksturojis kā “žilbinoši virtuozu” mūziķi. Viņa ir viena no visstraujāk plaukstošajiem talantiem uz pasaules skatuvēm, prestižās Latvijas Lielās mūzikas balvas laureāte kategorijā “Gada jaunais mākslinieks”.

“Mūsdienu akadēmiskās mūzikas kultūrā daudzi konkursi ir kā sava veida Everests, kuru sasniegt katram talantam nozīmē pirmām kārtām attiecības ar sevi un disciplīnu, tomēr arī ne visiem māksliniekiem konkursi ir nepieciešami vai ieteicami – mūzika tomēr nav sacensības, bet gan vērtīga iespēja uzstādīt jaunus mērķus, smelties iedvesmu, dzirdēt citus dalībniekus un arī iepazīt sevi kā mākslinieku caur šo pieredzi,” uzskata Kristīne Balanas, kas būs Zvaigžņu festivālu ievadošā Jauno atskaņotājmākslinieku konkursa žūrijas priekšsēdētāja.

Vijolkoncerts laminorā, ko Kristīne Balanas atskaņos festivāla atklāšanā, tiek uzskatīts par vienu no Antonīna Dvoržāka tā sauktā slāvu perioda šedevriem. Tas rakstīts vienā laikā ar viņa pirmo slāvu deju sēriju, čehu svītu, slāvu rapsodijām un 6. simfoniju Remažorā, kurā viņš dalās ar enerģiskām čehu folklorā balstītām melodijām.

“Šis man ir ļoti tuvs darbs ar mūsdienās aktuāliem tematiem. Šajā trauslajā laikā ir svarīgi uzturēt kontaktu un ciešas attiecības ar savu dzimteni, mājām. Dvoržāks savu vijolkoncertu piepilda ar ārkārtīgi emocionālām melodijām kā atklātu jūtu deklarāciju savai dzimtenei un tautai,” stāsta Kristīne Balanas.

Diriģents Guntis Kuzma neslēpj prieku, ka līdzās konkursa zvaigznēm laureātu koncertā uzstāsies Kristīne Balanas: “Viņa ir spožs piemērs tam, ka mērķtiecīgs darbs un nemitīga augšuptiecība nes labus augļus un paver starptautisku panākumu durvis. Kristīnes nesatricināmā profesionalitāte savienojumā ar skatuvisko brīvību un spēcīgu muzikālo domu būs teicama iedvesma jaunajiem talantiem un košs iepriecinājums laureātu koncerta skatītājiem.”

31. Liepājas Starptautisko zvaigžņu festivālu atbalsta Latvijas Republikas Kultūras ministrija, Valsts Kultūrkapitāla fonds, Liepājas pilsēta un SEB banka.

Biļetes uz festivāla koncertiem nopērkamas “Biļešu paradīzes” tirdzniecības tīklā.

JAUNUMI