Valsts svētkos pirmatskaņos Z. Liepiņa Klavierkoncertu

Valsts svētku priekšvakarā, 17. novembrī, plkst. 19.00 Liepājas koncertzālē “Lielais dzintars”  gaidāms Latvijas 105. jubilejas koncerts, kurā šogad tiks celti godā patiesi spilgtu, taču reti atskaņotu simfoniskās mūzikas dižmeistaru – Ādolfa Skultes un Jāņa Ivanova – skaņdarbi.

Kā īpaša dāvana klausītājiem, koncertā tiks pirmatskaņots Liepājā augušā komponista Zigmara Liepiņa Klavierkoncerts, kas tapis tieši šim svētku koncertam.

“Par savu darbu pašam ir grūti runāt. Tas vienmēr labāk izdodas muzikologiem un kritiķiem. Es varu teikt tikai to, ka tajā ir ļoti personisks vēstījums, kurā liriska mūzika mainās gan ar dramatiskām, gan izteikti ironiskām epizodēm. Viss kā dzīvē!” savu jaudarbu raksturo komponists Zigmars Liepiņš. “Virtuozitāte ir elements, bez kura es nevaru iedomāties koncertžanru, tāpēc, sākot rakstīt, briljanto pasāžu un izsmalcinātā toņa meistars Andrejs Osokins bija man prātā, kā šī darba pirmais interprets.”

Divdaļīgo koncertprogrammu atskaņos Liepājas Simfoniskais orķestris diriģenta Jāņa Liepiņa vadībā un pianists Andrejs Osokins.

Koncerts tiks translēts arī tiešraidē, kuru skatītāji no jebkuras vietas pasaulē varēs bez maksas vērot platformā www.digitalaisdzintars.lv.

Koncertu atklās orķestra krāsu virtuoza Ādolfa Skultes Devītā simfonija, kas tapusi atmodas laikā un tiek uzskatīta par monumentālu komponista daiļrades vainagojumu. Pats autors tai devis pavārdu “Dramatiskā”. Savā tapšanas brīdī simfonija izraisīja rezonansi kā nozīmīgs notikums – laikabiedri novērtēja mūzikas enerģētiskumu tā laika pārmaiņu kontekstā, taču arī mūslaiku klausītājam tā ir aktuāla.

No Jāņa Ivanova daiļrades izskanēs 1957. gadā komponētais simfoniskais tēlojums “Lāčplēsis”, kas tapis, iedvesmojoties no Raiņa lugas “Uguns un nakts” motīviem. Sākumā tajā saklausāma spēcīga titulvaroņa tēma, tai seko Spīdolas glāsmains raksturojums, sastopam arī maigi gaišu Laimdotu un krauklisku Melno bruņinieku, taču katrs klausītājs aicināts radīt arī savu stāstu. Klausītājiem nav bijis daudz iespēju dzirdēt šo darbu, līdz ar to svētku koncerts būs īstā reize, kad to atkal celt gaismā.

Zigmara Liepiņa Klavierkoncertu kopā ar orķestri pirmatskaņos pianists Andrejs Osokins. Šajā trīsdaļīgajā jaundarbā klasiskās klavierkoncerta pamatvērtības savīsies ar komponistam raksturīgo rokrakstu. Skaņdarbā sastapsim nelielus klaunādes brīžus orķestra un solista saspēlē, skaistu melodisku līniju darba otrajā daļā, kā arī virtuozus pianista solo.

“Valsts svētku koncertu. Latvijai 105” ar Liepājas pašvaldības un Eiropas Reģionālās attīstības fonda atbalstu organizē SIA “Lielais Dzintars”. Plašāka informācija atrodama vietnē www.lielaisdzintars.lv.

Biļetes pieejamas “Biļešu paradīzes” tīkla kasēs visā Latvijā, interneta vietnē www.bilesuparadize.lv un koncertzāles informācijas centrā.

JAUNUMI